Жіноче лідерство в умовах війни: президентка “Голосу Ромні” виступила на Українському жіночому конгресі
Анжеліка Бєлова про досвід розвитку лідерського потенціалу ромських жінок.
Жіноче лідерство потребує солідарності, взаємопідтримки, ресурсів та фінансування для розвитку. І ми робимо все, що в наших силах для того, аби цей процес був активним.
Свого часу наше жіноче об’єднання «Голос Ромні» пройшло всі етапи становлення і тепер спроможне допомагати розвиватись іншим лідеркам. Акумулюючи спільні зусилля ми здатні зміцнити голоси жінок на міжнародній арені.
Про наш досвід розвитку лідерського потенціалу ромських жінок президентка «Голосу Ромні» Анжеліка Бєлова розповіла на Українському жіночому конгресі, який відбувся у Полтаві. Він був присвячений темі відновлення та зокрема участі жінок у цих процесах на місцевому рівні.
Розвиток лідерства — один з пріоритетних напрямків роботи «Голосу Ромні». Проте усвідомлюючи складне становище ромської громади в Україні під час війни, наша організація звичайно не може залишатись осторонь. Тому від початку повномасштабного вторгнення росії ми займаємось і гуманітарною допомогою. Ці два напрямки нашої роботи мають тісний зв’язок. Поєднуючи два компоненти ми розуміємо, що зараз можемо створити для ромів такі умови та програми, які матимуть довгострокові результати.
Гуманітарні організації підуть з України після нашої перемоги, тому нам важливо допомагати найбільш вразливим відновлювати, засновувати бізнеси, працевлаштовуватися, отримувати нові спеціальності або перекваліфіковуватися та підсилювати їхню економічну спроможність. Але все це не може бути можливим за успішної діяльності 5-10 активних організацій. Нам необхідно більше лідерок та лідерів, більше голосів, партнерства, нетворки, а відповідно, як наслідок – масштабна співпраця із представниками влади на локальному, національному рівні, більше стейкхолдерів, які будуть чути голоси ромських жінок, ромської громади та розуміти контекст,
– розповіла на Конгресі Анжеліка Бєлова.
На власному досвіді ми знаємо, який важкий шлях розвитку локальних жіночих ініціативних груп, жіночих громадських організацій, які на початках не мають фінансування, достатніх навичок грантрайтингу. Крім того, тиск патріархальних упереджень стає на перепоні розвитку жіночого лідерства. Наразі «Голос Ромні» працює над тим, аби забезпечити сталість програмам підтримки лідерства і ми відкриті до довгострокових партнерств.
Ми розуміємо, що Україна перебуває у стані війни, влада акумулює та спрямовує всі ресурси на боротьбу із ворогом. Проте є документи, яких ми маємо дотримуватися та імплементувати їх. Якщо ми говоримо про ромську громаду, таким документом є Ромська Стратегія до 2030 року. І серед усього у ній йдеться і про розвиток лідерства. Влада має пам’ятати, що забезпечення прав національних меншин є одним із основних критеріїв аналізу демократичності нашого суспільства з метою приєднання до ЄС.
Водночас донорам необхідно звертати більше уваги на потреби різних вразливих категорій населення, приділяти увагу адвокаційному компоненту – адвокатувати включення представниць українських неурядових організацій у списки спікерок та учасниць міжнародних заходів, аби підсилювати їх голоси на міжнародній арені.
Жіноче лідерство є наріжним каменем для побудови інклюзивного суспільства. Саме тому у нього необхідно інвестувати.