«Національний форум з реалізації Ромської Стратегії. Цінуючи різноманіття», який відбувся в Києві 30-31 січня, став не лише важливим майданчиком для обговорення прав, потреб та викликів ромської громади, а й простором для культурного діалогу. На заході була представлена виставка «Їхня пам’ять моїми очима» від партнерів «Голосу Ромні» — Молодіжної агенції з адвокації ромської культури (АРКА).

Серія робіт ромської художниці Наталії Томенко  поєднує документальні свідчення очевидців/иць геноциду ромів і ромок у часи Другої світової війни та графічні матеріали. Ця виставка — біль і пам’ять, що знайшли відображення у мистецтві. Завдяки таланту мисткині історії людей, які пережили трагедію, оживають на полотні, викликають співпереживання та спонукають до важливих роздумів. 

«У різних країнах трагедія, яка сталася з ромами, відбувалася по-різному, але те, що безперечно було спільним для всіх численних груп, — це страждання дітей. Сподіваюся, пошук спільних символів та уявлень про минуле дасть поштовх до розвитку нових форм репрезентації самих ромів у публічному просторі», — каже Наталія Томенко.

Пам’ять про цю трагедію — не лише данина минулому, а й наш моральний обов’язок сьогодні. Ми маємо говорити про ці події, робити їх видимими. Тому АРКА працює над тим, щоб ромська історія звучала гучно, а культура  займала гідне місце в українському суспільстві. У «Голосі Ромні» цінують таку роботу та вдячні за можливість презентувати експозицію національним і міжнародним учасникам та учасницям форуму.

Ще однією культурною складовою форуму став виступ ромського співака та голови ГО «Ромале» Василя Жадана. Його участь додала теплоти та глибини нашій зустрічі.

«Важливим є те, що завдяки виступу неймовірного Василя Жадана та виставці наших партнерів АРКА, де талановита Наталія Томенко зобразила історії ромів/ок, які пережили геноцид під час Другої світової війни, ми познайомили учасників та учасниць форуму з нашою культурою та історією»,  — зазначила президентка «Голосу Ромні» Анжеліка Бєлова.

Ми впевнені: через такі культурні ініціативи нам вдається ще більше змінювати ставлення та руйнувати стереотипи про ромську спільноту, відкривати її справжню історію, демонструвати  її голос і мистецтво світові. Дякуємо кожному і кожній, хто долучається до збереження історичної пам’яті та підтримки ромської культури!