Напрацьовані рекомендації.

Учасники та учасниці Національного форуму, що відбувся 30-31 січня 2025 року в м. Київ, відзначаючи проміжний прогрес у реалізації Ромської Стратегії[1] та ухваленого Кабінетом Міністрів України Плану заходів з її реалізації на 2024-2025 роки[2], наголошуючи на актуальних викликах, пов’язаних, серед іншого, з неузгодженістю Стратегії з іншими державними програмами і політиками, ігноруванням гетерогенності ромських громад, браком фінансування та відсутністю єдиного механізму моніторингу та координації між залученими стейкхолдерами – органами влади, громадськими організаціями та міжнародними партнерами, та підкреслюючи вагомий внесок ромів в оборону і унікальний потенціал ромських громад як наймолодшої етнічної групи для економічного майбутнього країни, з метою підвищення ефективності реалізації Ромської Стратегії та забезпечення її відповідності викликам воєнного періоду та перспективам повоєнної відбудови України, рекомендують:

Урядовим структурам на національному та місцевому рівнях:

1. Сприяння роботі Національної координаційної платформи та мережі регіональних хабів для забезпечення ефективної взаємодії усіх стейкхолдерів довкола виконання завдань Ромської Стратегії та національного і регіональних планів на її реалізацію.

Координаційна платформа і хаби мають:

  • забезпечити паритетне представництво центральних або місцевих органів влади (в залежності від рівня), органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій та організацій громадянського суспільства, як очолюваних рома, так і тих, що працюють в інтересах ромських громад;
  • підсилити координацію із структурами Міжвідомчої робочої групи (МРГ) на національному рівні та наявними координаційними радами (КР) на регіональному рівні;
  • передбачати механізм ротаційного головування із наданням рівних можливостей для всіх членів, як представників органів влади або місцевого самоврядування, так і громадських організацій;
  • бути забезпечені достатнім ресурсом для проведення ефективного моніторингу та оцінювання реалізації Стратегії та/або планів заходів, формування та внесення рекомендацій за їх результатами.

2. Розробка системи прозорого моніторингу та звітності щодо реалізації Cтратегії та/або планів заходів  на національному та місцевому рівнях у відповідності до визначених і затверджених індикаторів.

3. Узгодження Ромської Стратегії та планів заходів на її реалізацію на національному та місцевому рівнях з державними концепціями, стратегіями та програмами відновлення та розвитку України, аби забезпечити інклюзивність стандартів та рівний доступ ромських громад до відповідних ресурсів і можливостей.

4. Застосування децентралізованого підходу при плануванні та реалізації заходів на виконання Стратегії з метою забезпечення релевантності цих заходів до особливостей становища та потреб ромських громад, що є гетерогенними.

5. Пріоритизація та спрямування ресурсів на відновлення та покращення доступу до програм зайнятості, освітніх програм, та програм забезпечення належних житлово-побутових умов для ромських громад, зокрема через:

  • Створення програм перекваліфікації та професійної підготовки для ромського населення;
  • Впровадження нових та/або розширення існуючих програм субсидування роботодавців, що наймають ромів;
  • Розширення можливостей для здобуття освіти, включно з стипендійними програмами, вечірнім навчанням для дорослих та професійно-технічним навчанням;
  • Впровадження програм протидії булінгу в загальноосвітніх навчальних закладах;
  • Підключення ромських поселень до базових комунальних послуг та сприяння програмам доступного житла.

6. Підтримка наскрізної реалізації гендерно-чутливого підходу у всіх заходах Стратегії.

Донорській спільноті:

1. Підтримка роботи Національної координаційної платформи та регіональних хабів, участі в них організацій ромського громадянського суспільства.

2. Забезпечення основного фінансування ромських організацій громадянського суспільства та сприяння розбудові ними секторальної експертизи, зокрема у сферах публічної політики та бюджетування, освіти, охорони здоров’я, соціального підприємництва, аналітики та адвокації.

3. Підтримка довгострокового фінансування програм інтеграції ромів, зокрема спрямованих на освіту, зайнятість та покращення житлово-побутових умов, а також програм посилення соціальної згуртованості в громадах з виразним ромським компонентом.

4. Забезпечення гендерного мейнстримінгу в програмах грантової та технічної підтримки через:

  • Включення ромських жінок до процесу прийняття рішень;
  • Розвиток програм підтримки жіночого підприємництва в ромських громадах;
  • Підтримку активностей щодо захисту від дискримінації та гендерно-зумовленого насильства.

5. Посилення підтримки локальних ініціатив, спрямованих на відбудову та реінтеграцію ромських громад після війни.

Неурядовим організаціям:

1. Розширення адвокаційної роботи щодо захисту прав ромських громад.

2. Посилення співпраці з органами влади, міжнародними партнерами та іншими стейкхолдерами для забезпечення ефективного виконання Стратегії.

3. Залучення ромських жінок до лідерства та прийняття рішень, створення та підтримка жіночих ініціатив у громадах.

4. Організація просвітницьких кампаній для підвищення обізнаності в ромських громадах щодо можливостей працевлаштування, освіти та соціального захисту та їх управоспроможнення.

Учасники Форуму наголошують на важливості комплексного, децентралізованого та гендерно-чутливого підходу й консолідації зусиль державних, міжнародних та громадських структур для ефективної реалізації Ромської Стратегії та досягнення сталих рішень в питанні соціальної інтеграції ромських громад в Україні.

Підписи учасників:

Ромські  і проромські ГО:

«Romani Zbora»

«Вітри змін»

ГО «Романо-Дром»

Закарпатське обласне ромське культурно-просвітнє товариство «Рома»

ВРЖО «БАХТАЛІ РОМНІ»

ГО ОРЖ «Голос Ромні»

Асоціація ромів «ЗОР»

Партнери та інші:

Mercy Corps

HIAS

OXFAM

ARCA

Житомирська ОВА

Хмельницька ОВА

Львівська ОВА

Запорізька ОВА

Сумська ОВА

Вінницька ОВА

Київська ОВА

ActionAid

Projector Foundation

Представництво УВКБ ООН в Україні

Благодійний фонд «Нове покоління»

NEEKA Міжнародний благодійний фонд  «Регіон Карпат»

 Український Жіночий Конгрес

«Закарпатський обласний благодійний фонд «Благо»»


[1] Стратегія сприяння реалізації прав і можливостей осіб, що належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року (Розпорядження КМУ № 866-р від 28.07.2021 р.)

[2] Розпорядження КМУ № 1197-р від 22.12.2023 р.