Три роки болю, втрат, розлук і невпинної боротьби за нашу Незалежність. 24 лютого 2022 р. росія розпочала повномасштабну війну проти України. Ворог хотів зламати нас за три дні. Натомість українці та українки, різні за етнічним походженням, вірою, поглядами, згуртувалися. Ми продовжуємо боротися, підтримувати, будувати та рухатися вперед попри все.

Від початку війни у “Голосі Ромні” значно розширили сфери роботи, щоб надати необхідну підтримку тим, хто втратив дім, близьких. Ми евакуювали тих, хто був змушений покинути свої міста та села. Забезпечували речами першої необхідності тих, хто залишився у прифронтових регіонах, щодня ризикуючи життям. 

За три роки війни майже 106 000  осіб одержали різні види підтримки: ми надали гуманітарну і багатоцільову грошову допомогу, посилили економічну спроможність жінок, забезпечили дітей освітньою програмою, адвокатували права ромської громади на міжнародному, національному і місцевому рівнях, розвинули лідерство з-поміж ромських жінок. Понад 103, 5 тисячі людей отримали продукти, гроші, одяг, дитячі пакунки, гігієнічні набори, дрова, фільтри для води та багато іншого.

Після підриву російськими військами Каховської ГЕС ми спільно з Mercy Corps видали пів тисячі глечиків для води жителям Апостолового на Дніпропетровщині, щоб люди мали доступ до чистої питної води. 

У 2024-му разом із OXFAM вдалося відновити будинки 50-х ромських родин, які постраждали внаслідок російських обстрілів у прифронтових регіонах. Загалом від початку війни відремонтували майже 300 помешкань найвразливіших.

Ми розуміємо: для того, щоб сім’ї могли рухатися вперед, потрібно надавати комплексну допомогу родинам. Тому разом із “Голосом Ромні” 369 жінок уже пройшли курси перекваліфікації і стали майстринями манікюру, перукарками, бровистками, кондитерками, швачками, опанували інші професії. Понад сто із них отримали стартові набори для роботи, а 24 — бізнес-гранти на відкриття власної справи. Вони одержали не просто знання, а шанс змінити своє життя, мати стабільний заробіток і могти самостійно подбати про родину.

Майже 400 жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах і постраждали від гендерно зумовленого насильства, отримали необхідну правову та психологічну підтримку. Ми не залишили їх наодинці зі своїм болем.

Упродовж 3 років війни у нас безперервно діють дитячі простори, де ми заповнюємо прогалини в освітньому процесі, які виникли через війну та дистанційне навчання. Також ми підтримуємо ментальне здоров’я дітей під час психологічних консультацій, допомагаємо їм подолати травматичний досвід. Крім того, діти мають можливість займатися з логопедами. Загалом завдяки плідній співпраці з нашими німецькими партнерами дитячі простори вже відвідали понад 1200 дітей. 

Також 71 родина фізично та психо-емоційно відновилася в сімейних таборах у Карпатах. Відпочити змогли ромські родини із прифронтових регіонів, сім’ї військових, загиблих захисників (-иць) України та ВПО. 

Нам вдалося провести комплексне дослідження потреб ромських громад у 5 областях України за підтримки Фонду Східна Європа і Швейцарії. Ми порівняли становище ромських громад до і після початку повномасштабного вторгнення росії. З’ясували: 40% ромів (-ок) втратили роботу, 66% опитаних мають гостру потребу в їжі та питній воді, а понад 70% — у засобах гігієни.

Попри війну і небезпеку провели ще одне унікальне не тільки для України, а й Європи дослідження гендерних практик та досвіду ГЗН у ромських громадах. Воно охопило респондентів (-ок) з Харкова, Запоріжжя, Кривого Рогу та Ужгорода. Ми пересвідчилися, що потрібен системний підхід в запобіганні насильству та підтримці постраждалих.

Росія веде цю війну не лише проти України, а й проти наших європейських прагнень. Але ми не зупинимося, адже крокуємо шляхом до ЄС, впроваджуємо реформи, будуємо сильне громадянське суспільство, де права кожного і кожної мають бути дотримані.

“Ми не перестанемо нагадувати, що забезпечення прав ромів (-ок) є важливим критерієм для нашого членства в ЄС. Не втомимося наголошувати, що ромські солдати борються і вмирають за наше спільне майбутнє. Ми — громадяни і громадянки України! Ми є важливими партнерами та експертами, щоб працювати разом, продовжувати розбудовувати демократичне суспільство нашої мультикультурної країни та працювати над відновленням держави!”, — каже президентка “Голосу Ромні” Анжеліка Бєлова.

За ці три роки наша команда збільшилася в десять разів, адже кількість тих, хто потребує допомоги, невпинно зростає, а ми прагнемо не залишати наодинці зі скрутою найвразливіших. А для цього потрібні людський ресурс і підтримка партнерів.

Війна не завершилася. Та наша робота вже зараз спрямована на ефективну, справедливу та інклюзивну відбудову України. А голоси ромських жінок у цьому процесі лунають гучно і впевнено!