Дослідження проводились у Закарпатській, Одеській, Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях у декілька етапів.

На першому етапі ми організували 10 глибинних інтерв’ю з експертами Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, громадськими діячами та науковцями. Опитування було зосереджено на соціальних, економічних, культурних та правових аспектах життя ромських громад. Зібрані дані дозволили визначити ключові проблеми та їх взаємозв’язки, а також врахувати особливості різних регіонів

Після цього ми організували серію фокус-групових обговорень із представниками ромської громади різного віку, які дали чітку картину проблем і викликів, з якими стикається громада. Кожна область провела по дві дискусії за участю 8-10 осіб у 5 регіонах України:

  • Закарпаття
  • Одеса
  • Дніпропетровська
  • Харків
  • Запоріжжя

Аналіз зібраних даних дозволив виявити ключові проблеми та їх причинно-наслідкові зв’язки.

На завершальному етапі ми опитали 512 представників ромських громад за допомогою закритих анкет, розроблених на основі попередніх кроків.

Завдяки глибокому аналізу можна підсумувати, що становище ромської громади в Україні залишається складним, а повномасштабне вторгнення Росії лише погіршило ситуацію. Детальніше – у репортажі «Голосу Ромні».

Роми та ромські жінки продовжують стикатися з дискримінацією, бідністю, обмеженим доступом до освіти та охорони здоров’я, а також гендерним насильством. Наше дослідження виявило кілька сприяючих факторів, зокрема історичну дискримінацію, соціальну ізоляцію та економічну нерівність.

Повномасштабне вторгнення Росії загострило ці проблеми, посиливши правову вразливість, дискримінацію та обмеживши доступ до гуманітарної допомоги. Погіршилася соціально-економічна ситуація, зменшилися доходи та втрачено стабільні джерела доходу. Ці виклики потребують рішучих дій з боку держави та міжнародної спільноти. Постійний моніторинг і стабільне фінансування програм допомоги є важливими разом із захистом прав людини та сприянням інтеграції ромів і ромських жінок у процес відновлення України.

Водночас спостерігається зростання академічних досліджень і підвищення ролі ромських організацій у розвитку громадянського суспільства. Висвітлення проблем громади в засобах масової інформації також зросло, з’явилися історії ромських солдатів і заклики підтримати громаду на місцевому, національному та міжнародному рівнях.

«Голос Ромні» вважає, що це дослідження допоможе державним органам, донорам та громадським організаціям краще зрозуміти потреби та проблеми ромської громади, дасть змогу розробити ефективніші програми підтримки та стабільну адресну допомогу. Результати дослідження були представлені 9 липня на онлайн-форумі для представників влади, міжнародних і національних партнерів, а також ромських активістів. Звіт також доступний на нашому сайті у відповідному розділі.

Дослідження проводила «Active group» на замовлення ГО «Голос Ромні» в рамках проекту «Розбудова спроможності ромських громадських організацій в Україні» за підтримки програми «Спроможні та стійкі», що виконується Фондом Східна Європа за фінансування уряду Швейцарії. Матеріали дослідження є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображають погляди Фонду Східна Європа чи уряду Швейцарії.