
“Голос Ромні” — на Саміті Коаліції жінок-лідерок за майбутнє України у Варшаві
Представниці вразливих груп, зокрема ромські жінки, мають бути залучені до переговорних процесів щодо майбутнього України. На цьому наголосила президентка “Голосу Ромні” Анжеліка Бєлова під час Саміту Коаліції жінок-лідерок за майбутнє України, який відбувся у Варшаві. За її словами, важливо цінувати різноманіття та єдність жіночого руху.
Саміт у Польщі організували 20-21 лютого Джорджтаунський інститут жінок, миру та безпеки (GIWPS) та Управління закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO). Захід об’єднав представниць українських жіночих організацій, міжнародних експертів(-ок) та дипломатів(-ок) для обговорення ролі жінок у процесах відновлення, миротворчості та ухвалення рішень.

Анжеліка Бєлова розповіла:
“Сьогодні моя мета — надати ту саму платформу, яку багато хто з вас тут дали мені та іншим ромським жінкам, щоб посилити їхні голоси, ініціативи та досвід. Я хочу, щоб вони були не тільки включені в загальний феміністичний рух, а й стали його активними діячками та експертками. Адже з власного досвіду знаю, наскільки важлива підтримка інших жінок і які результати дає наша єдність. Пліч-о-пліч одна з одною. Ми не повинні залишати наш величезний досвід на місцях непочутим. Нам потрібно донести голоси ромів(-ок) на різні рівні, включно з міжнародними, щоб їхні потреби були включені в плани гуманітарного реагування, відновлення України, щоб ромська громада була залучена до процесів прийняття рішень. І ми можемо зробити великий внесок у загальний жіночий рух”.

Під час панельних дискусій учасниці обговорили механізми розширення можливостей жінок у процесах прийняття рішень, важливість міжнародної підтримки та створення безпечних умов для жінок-активісток. Відзначили й необхідність фінансування ініціатив, спрямованих на захист прав жінок та їхню економічну спроможність. Для “Голосу Ромні” важливою є підтримка участі лідерок на місцях у прийнятті рішень, а також координація та обʼєднання різних стейкхолдерів у процесі реалізації Ромської Стратегії в Україні.

На Саміті учасниці вивчали досвід Північної Ірландії, яка майже 20 років перебувала у збройному конфлікті. Особливу увагу приділили важливій ролі жінок у миротворчих процесах. Спікерками з цього питання стали колишня членкиня Законодавчої асамблеї Північної Ірландії Моніка МакВільямс та громадська активістка і миротвориця Авіла Кілмюррей, які були одними з підписанток Белфастської угоди, що встановила мир у Північній Ірландії. Вони розповіли, як попри опір і численні виклики вдалося побудувати стійкий жіночий рух, що став невід’ємною частиною мирного врегулювання багаторічного конфлікту.
Пам’ятаємо, що жінки можуть не лише активно захищати державу, а й відігравати ключову роль у визначенні її майбутнього під час ухвалення ключових рішень. Наші голоси та лідерство мають стати запорукою інклюзивного і сталого миру, який включатиме потреби всіх громад.
