День памʼяті трагедії Бабиного Яру
Цей пам’ятник, «Ромська Кибитка», встановлений на місці розстрілу 10 тисяч мирних ромів у Бабиному Яру. Роми були однією з груп, які стали жертвами Голокосту. Нацисти внесли їх до плану «Т4» — плану «фізичного винищення».
Письменник Анатолій Кузнєцов у романі «Бабин Яр» писав:
На ромів фашисти полювали, як на дичину. Вони підлягали такому ж негайному знищенню, як і євреї … Ромів везли в Бабин Яр цілими таборами
Протягом всього двох днів, 29 та 30 вересня 1941 року, нацисти розстріляли в Бабиному Яру 34 тисячі київських євреїв. Протягом двох років німецької окупації ця локація стала місцем загибелі близько 100 тисяч людей: євреїв, ромів, українських націоналістів, полонених, пацієнтів психіатричних лікарень, мирних громадян і в’язнів концтаборів.
Сьогодні, в День памʼяті трагедії Бабиного Яру, ми згадуємо всіх, чиє життя злочинно та несправедливо перервали. Події тих років нагадують нам, чому так важливо боротися з розпалюванням ворожнечі та підтримувати повагу до різноманіття та гідності всіх людей. Події сьогодення доводять, що ця боротьба ще не скінчена — українці та українки різних національних ідентичностей досі мусять протистояти прагненню іншого народу винищити нас.
Вічна памʼять всім, хто став жертвою розстрілів. Вічний спокій всім, кого прирекли на загибель через ненависть.