
Пам’ять про Вікторію Рощину: під час сесії ОБСЄ Анжеліка Бєлова розповіла про вбиту українську журналістку
Увага: чутливий контент. Текст містить опис насильства. Вразливим людям радимо утриматися від прочитання.
5–6 травня у Відні відбулася додаткова зустріч ОБСЄ з питань людського виміру “Захист громадянського простору: роль правозахисників та свобода мирних зібрань”.

“Я хочу розповісти вам про жінку, яка була моєю одноліткою. Ми виросли в одному місті, Запоріжжі, на південному сході України. Частина цього регіону окупована росією…”— так почала свій виступ президентка “Голосу Ромні” Анжеліка Бєлова під час сесії ОБСЄ, присвяченої викликам, з якими стикаються правозахисники (-ці) в умовах війни вдома, у вигнанні та за кордоном. Її промова була про українську журналістку Вікторію Рощину — жінку, котра віддала життя за правду.
“Вікторія потрапила в полон до російських військових у серпні 2023 р., коли розслідувала причетність ФСБ до викрадення українців на окупованій частині Запорізької області. За даними Офісу генпрокурора України, у неї виявили численні сліди тортур: перелом ребра, садна, різні крововиливи та можливі сліди від застосування електроструму на стопах. Перед відправкою тіла Рощиної в Україну, їй видалили очні яблука, головний мозок та частину трахеї. Під’язикова кістка була зламана. Судмедексперти кажуть, що видалення трахеї може бути доказом того, що Рощину задушили”.
Анжеліка навела ці страшні факти з офіційних джерел щодо вбивства Вікторії Рощини, а також зачитала фрагмент із відкритого листа українських журналістів до ОБСЄ:
“Ми закликаємо ОБСЄ залучити свої інструменти моніторингу прав людини для термінової перевірки умов утримання українських журналістів на території РФ. Ми закликаємо ОБСЄ призначити спеціальну місію під керівництвом Представника з питань свободи ЗМІ для перевірки фактів, що стосуються незаконних затримань, убивств та переслідувань Росією українських журналістів”.
Станом на грудень 2024 року за даними омбудсмана Дмитра Лубінця в російському полоні перебувають понад 16 тисяч цивільних українців — це журналісти, представники місцевого самоврядування, священнослужителі, міжнародні представники.
Міжнародна спільнота має задіяти всі важелі для звільнення полонених. Кожен день зволікання — це втрачені життя. Участь нашої організації в такому високому міжнародному заході — це визнання нашої роботи та принципова позиція: ми стоїмо пліч-о-пліч з усіма, хто бореться за свободу, демократію та справедливість в Україні, гучно заявляємо про злочини росії та вимагаємо відповідальності.
Зустріч, організована ОБСЄ, також була присвячена 50-річчю підписання Гельсінських угод й мала на меті посилити зобов’язання держав-учасниць щодо захисту прав людини, демократії та верховенства права. Для України, яка понад три роки перебуває в умовах повномасштабної війни, ці принципи мають критичне значення: вони є основою спротиву авторитарній агресії, опорою для громадянського суспільства, що продовжує працювати попри всі небезпеки, та є ключем до майбутнього справедливого миру, побудованого на правах і гідності кожної людини.

Наш обов’язок, як українців (-ок) різного походження, громадян і громадянок багатокультурної країни, яка вже 11 років бореться за свої демократичні цінності, розповідати й нагадувати світові про подвиг тих, хто віддав життя за свободу, як Вікторія Рощина.