72% українських жіночих організацій мають серйозні проблеми через призупинення фінансування з боку США. 35 із 99 опитаних організацій можуть закритися вже протягом пів року без нових джерел фінансування.

Наслідки глобальні: із послабленням жіночих ініціатив зникає перша лінія захисту для сотень тисяч жінок, які покладаються на ці організації, як на єдину можливість отримати підтримку. Ця ситуація змусила 93% організацій в Україні призупинити хоча б одну ініціативу, особливо ті, що спрямовані на запобігання гендерно зумовленому насильству, яке непропорційно впливає на вразливих жінок.

Саме про ці ризики та досвід роботи ромської жіночої організації в Україні під час війни розповіла президентка «Голосу Ромні» Анжеліка Бєлова на онлайн-конференції “Чому гендерна рівність у гуманітарній допомозі рятує життя — уроки з Сирії та України” для членів і членкинь німецького парламенту, котрі займаються питаннями розвитку, гуманітарної допомоги та гендерної рівності, а також для їхніх співробітників (-иць). Захід, присвячений гендерній рівності в гуманітарній роботі, організували наші партнери з CARE Germany та ADRA Німеччина.

“Війна в Україні призвела до значного зростання гендерно зумовленого насильства. За даними ООН Жінки, кількість повідомлень про домашнє насильство зросла на 30-50% з початку повномасштабної війни. Водночас майже 70% респонденток дослідження “Голосу Ромні” щодо гендерно зумовленого насильства та гендерних практик у ромській громаді засвідчили, що вони стикалися з різними видами ГЗН” , — розповіла Анжеліка.

Ромські жінки часто зазнають економічного насильства і не можуть керувати власними фінансами. Наше дослідження також показує: постраждалі не повідомляють про насильство до поліції, а вирішують проблеми всередині сім’ї. Такі жінки залишаються невидимими для офіційної системи допомоги.

Чи не єдиним реальним варіантом отримання підтримки для них є жіночі ГО. Щоб забезпечити гендерну чутливість та ефективність гуманітарних заходів, Анжеліка Бєлова виокремила ключові кроки:

  • запровадити гендерний аналіз на всіх етапах надання допомоги та відбудови;
  • забезпечити довгострокове та гнучке фінансування гендерно чутливих ініціатив;
  • розробити законодавчі ініціативи для посилення прав жінок, підтримку феміністичних рухів, просування рівності та справедливості;
  • забезпечити участь жінок, зокрема, представниць національних спільнот, в ухваленні рішень.

Ми закликаємо міжнародних донорів, гуманітарні агентства та уряди не скорочувати підтримку жіночих організацій. Інвестуйте в тих, хто щодня рятує життя інших.