“Нам не потрібне особливе ставлення до наших проблем. Нам потрібні відповіді на реальні загрози”. Ці слова стали ключовими під час виступу президентки “Голосу Ромні” Анжеліки Бєлової у Відні.

У травні вона долучилася до фокусної сесії “Посилення жіночих голосів з України”. Це обговорення провели в межах міжнародної конференції з питань гендерної рівності “Розвиток стійкості через інклюзію та розширення прав і можливостей”, що зібрала лідерок, дипломаток, представниць міжнародних організацій та урядів осмислити ролі жінок у відновленні демократичного суспільства під час війни.

Панельну дискусію відкрила заступниця МЗС України Мар’яна Беца, а модераторкою виступила  спецпредставниця Голови ОБСЄ з питань гендерної рівності Саара-Софія Сірен.

У своєму виступі Анжеліка Бєлова говорила про щоденні виклики, з якими стикаються жінки з ромських та інших вразливих груп під час війни. Наголосила: права, інклюзія та безпека не можуть бути другорядними питаннями у процесі відновлення України. Вона також поділилася досвідом команди “Голосу Ромні”, окреслила основні системні бар’єри, з якими зіштовхуються ромські жінки, та розповіла про ефективні підходи їх подолання задля досягнення відчутних змін:

  • Включення ромських жінок до процесів ухвалення рішень на місцевому і національному рівнях.
  • Розробка інклюзивних стратегій, політик і законів. Державна політика має враховувати потреби ромів (-ок), бути узгодженою на національному і місцевому рівнях.
  • Системна боротьба з дискримінацією на всіх рівнях, досягнення соціальної інтеграції та рівності.
  • Інвестування в ромське жіноче лідерство. Фінансова підтримка має надходити безпосередньо до ромських жіночих організацій, включаючи місцеві ініціативи, які добре знають контекст і мають готові рішення.
  • Реагування на реальні потреби. Якщо ромські діти, зокрема ВПО, не мають засобів для онлайн-навчання, навчальні заклади повинні забезпечити таку можливість, а Міносвіти — контролювати цей процес. Так само у сферах охорони здоров’я, працевлаштування та юридичної підтримки, адже це базові права людини.

“Ми — невід’ємна частина багатокультурної України. І забезпечення наших прав є важливим критерієм для вступу до ЄС. Давайте разом працювати над покращенням становища ромської громади та боротися за демократичне і європейське майбутнє нашої держави” — додала Анжеліка.

Дякуємо організаторам конференції та всім міжнародним партнерам за те, що залучають до важливих обговорень ромських жінок. Ми переконані: зміни можливі, коли почутий кожен голос.